Hannah Nydahl
Młodość
Hannah Nydahl urodziła się 17 kwietnia 1946 roku w Kopenhadze. Pochodzi z rodziny nauczycieli akademickich. Studiowała filologię duńską i francuską na Uniwersytecie w Kopenhadze.
Studiowanie buddyzmu
W 1968 roku Hananh poślubiła Ole Nydahla. Nowożeńcy udali się w podróż poślubną do Nepalu. Podczas tej wyprawy poznali mistrza medytacji i zwierzchnika linii Karma Kagju 16 Karmapę. Zafascynowani naukami buddyzmu tybetańskiego zostali jego uczniami. W latach 1969—1972 Hannah i Lama Ole intensywnie studiowali i praktykowali pod okiem Karmapy. Wprowadził ich on w najwyższe nauki o naturze umysłu – Mahamudrę. W 1972 roku na jego prośbę Ajang Rinpocze przekazał Hannah i Lamie Ole praktykę Poła – medytację pozwalającą zarówno samemu przejść świadomie przez proces umierania, jak również pomagać umierającym osobom.
Buddyzm w Europie
W późnych latach 60., kiedy Nydhalowie zetknęli się z buddyzmem, tylko nieliczne teksty buddyjskie były przetłumaczone na zachodnie języki i bardzo niewielu nauczycieli tybetańskich mówiło po angielsku. Hannah zajęła się tłumaczeniem nauk Buddy. Przekładała teksty medytacyjne Diamentowej Drogi oraz Mahamudrę, a także nauki filozoficzne. Zgodnie z życzeniem 16 Karmapy Lama Ole i Hannah pracowali razem. Lama Ole wykładał i uczył medytacji, podczas gdy Hannah tłumaczyła filozofię buddyzmu tybetańskiego oraz wykłady tradycyjnych nauczycieli. Dzieliła swój czas między odbywane wraz z mężem podróże do licznych ośrodków medytacyjnych Diamentowej Drogi, a współpracę z tybetańskimi nauczycielami na Wschodzie. Tłumaczyła także wykłady 16 Karmapy, Lopona Tseczu Rinpocze, Szamara Rinpocze, Situ Rinpocze, Dzialtsaba Rinpocze, Kalu Rinpocze, Tengi Rinpocze, Ajanga Tulku i wielu innych. Kiedy wraz z mężem zaprosili 16 Karmapę do Europy i Ameryki, Hannah była jego osobistą asystentką i tłumaczką. Po śmierci 16 Karmapy współpracowała z Szamarem Rinpocze – drugim najważniejszym Lamą linii Karma Kagju. Pomogła 17 Karmapie Taje Dordże opuścić Tybet i do końca swojego życia utrzymywała z nim bliską więź.
Działalność edukacyjna i naukowa
W 1990 roku Hannah Nydahl rozpoczęła współpracę z Międzynarodowym Buddyjskim Instytutem Karmapy, KIBI (Karmapa International Buddhist Institute) w New Delhi. Prowadziła tam wykłady i kursy na temat filozofii buddyjskiej i medytacji. Jej praca obejmowała także tłumaczenie wykładów lamów nauczających w Instytucie Karmapy, uczestnictwo w wielu projektach związanych z tłumaczeniem buddyjskich tekstów oraz planowanie wizyt największych nauczycieli linii Kagju. We współpracy z Manfredem Seegersem i Kenpo Karma Ngedon Hannah Nydahl rozpoczęła prace nad kompletowaniem kanonu filozofii buddyjskiej, w tym tekstów Kandziuru i Tendziuru, w bibliotece w Karma Guen w Hiszpanii. Zapoczątkowali oni następnie program kursów nauki języka tybetańskiego. Kiedy w 2003 z inicjatywy Pedro Gomeza powstał tam ITAS, Międzynarodowy Instytut Tybetańskich i Azjatycki Studiów (International Institute for Tibetan and Asian Studies), Hannah Nydahl wpierała jego działalność. ITAS nadal prowadzi kursy języka tybetańskiego i sanskrytu w języku angielskim na poziomie akademickim.
Ostatnie lata życia
W 2006 roku zdiagnozowano u Hannah Nydahl zaawansowanego raka płuc. Zmarła 1 kwietnia 2007 roku w Kopenhadze, po kilku miesiącach poważnej choroby. O życiu i działalności Hannah Nydahl opowiada biograficzny film Hannah. Nieznana historia buddyzmu.
Zapoznaj się z informacjami na temat filmu i obejrzyj zwiastun pod adresem http://www.hannahthefilm.com/pl/