Buddyzm w Polsce
Chociaż kontakty Zachodu ze Wschodem sięgają jeszcze czasów starożytnych, a informacje o buddyzmie docierały do Europy od bardzo dawna, do szerszego zainteresowania naukami Buddy w zachodnim kręgu kulturowym doszło dopiero w XIX wieku. W Polsce buddyzm pojawił się na początku XX wieku, wraz z otwarciem Instytutu Orientalistycznego na Uniwersytecie Warszawskim. W kolejnych latach wiedza na temat buddyzmu rozwijała się powoli i stopniowo, głównie na uniwersytetach. W latach 70. XX wieku pojawiły się pierwsze grupy osób, które nie tylko interesowały się buddyzmem, lecz również rozpoczęły jego praktykowanie.
Karma Kagju w Polsce
W październiku 1976 roku na zaproszenie Zuzanny i Władysława Czapników do Krakowa przyjechał Lama Ole Nydahl wraz ze swoją żoną Hannah. Podczas tej kilkudniowej wizyty Lama Ole udzielił kilku wykładów na temat nauk Buddy oraz przekazał wyjaśnienia do praktyk medytacyjnych. Wizyta ta zaowocowała powstaniem pierwszego Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego Diamentowej Drogi. Pierwsze lata buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce zawdzięczają bardzo wiele rodzinie Czapników, ponieważ zapraszali oni i gościli wielokrotnie Lamę, tłumaczyli wykłady i książki oraz udostępniali swoje mieszkanie do praktyki. Ich codzienna aktywność propagująca buddyzm w połączeniu z corocznymi wizytami nauczyciela sprawiły, że stale rosła w Polsce liczba osób zainteresowanych buddyjską ścieżką. Praktyczny i bezpośredni styl nauczania Lamy Ole był bardzo inspirujący. Od jego pierwszej wizyty w różnych miastach powstawały coraz to nowe grupy medytacyjne. Wkrótce na zaproszenie Lamy Ole i Hannah zaczęli również przyjeżdżać do Polski lamowie tybetańscy. Często byli to ich bezpośredni nauczyciele z czasów praktyki pod okiem 16 Karmapy, głównego mistrza i zwierzchnika szkoły Karma Kagju. W 1984 roku zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Buddyjskie Karma Kagju, które stworzyło legalne ramy dla funkcjonowaniu polskich ośrodków.
Dzisiaj organizacja ta znajduje się w rejestrze związków wyznaniowych jako Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagju. Po ponad czterdziestu latach, które upłynęły od pierwszego wykładu Lamy Ole Nydahla w Polsce, buddyzm tradycji Kagju nadal rozwija się u nas bardzo dynamicznie. W prawie każdym większym mieście działają ośrodki lub grupy medytacyjne – w sumie jest ich ponad 70. To miejsca, w których każda zainteresowana osoba może spotkać się z żywym buddyjskim przekazem, wziąć udział w wykładach i prowadzonej po polsku medytacji. Medytacje nie wymagają żadnych przygotowań i są bezpłatne.
Ze Związkiem Buddyjskim Karma Kagju powiązana jest również organizacja non-profit wspierająca rozwój świeckiego buddyzmu. Fundacja Stupa House propaguje wiedzę o buddyzmie i kulturze buddyjskiej poprzez organizację cyklicznych imprez pod nazwą „Festiwal Kultury buddyjskiej – Przestrzeń Umysłu”. Refunduje także zakup książek o tematyce buddyjskiej do publicznych bibliotek, organizuje zespoły badawcze i translatorskie, wspiera budowę nowych miejsc do praktyki oraz udziela stypendiów naukowych badaczom tej tradycji.